top of page

Миколая чудотворця

     День пам’яті святителя чудотворця Миколая православною церквою відзначається двічі на рік: 22 травня – теплий, весняний; 19 грудня – зимовий. Святий народився в Малій Азії у сім’ї багатих християн, після смерті яких віддав власну спадщину бідним людям і повністю присвятивши себе служінню Богу. Своїми молитвами він творив чудеса: зцілював хворих, вгамовував бурю на морі, робив безліч добрих справ. Ставши архієпископом, не  розкошував, а, навпаки, носив простий одяг, їв один раз на день, пив лише воду, допомагав усім, хто звертався до нього, заступався за скривджених, знедолених, піклувався про дітей. За це після смерті церква визнала його святим.

     Про Миколая-чудотворця складено багато легенд, переказів, апокрифів, в основі яких його чесноти, дива, які він творив, радість, яку він дарував, коли на неї навіть не чекали.

     Найперше, Миколай – заступник бідних, сиріт, нещасних. Він також – покровитель землеробства і тваринництва, земних вод і морів, на яких рятував людей. Недарма усі рибалки та мореплавці брали з собою його ікону і молилися про спасіння на водах. Традиційно це свято в селах відзначали весело, з піснями, музиками, забавами. Варили багато пива, запрошували гостей – далеких і близьких; хлопці і дівчата їздили великими гуртами, прокладаючи санну дорогу. Ще була приповідка, що до цього дня варто розрахуватися з боргами, бо «коли не оддаси до Миколая, то вже не оддаси ніколи».   

    

     Ще з давніх часів старші люди перевдягалися у нього і заходили в оселі з подарунками, які батьки готували для дітей, або клали у чобіток чи під подушку. Вручаючи кожному гостинець, св. Миколай питав, які добрі справи зробив хлопчик чи дівчинка впродовж року. І отримували його лише слухняні діти – нечемних карали різочками. Але все одно св. Миколай  виконує бажання всіх без винятку, бо він щедрий, добрий і дуже любить малечу. Ця гарна традиція відновилася у нас наприкінці 90-х років ХХ стол. і поширилася по всій Україні.

 

 

 

Заспіваймо цього святкового дня пісню про св. Миколая:

 

 

О, хто, хто Миколая любить,

О, хто, хто Миколаю служить.

Тому святий Миколай

На всякий час помагай,

Миколаю.

О, хто, хто спішить в твої двори

Того ти на землі і в морі

Все хорониш від напасти,

Не даєш йому пропасти,

Миколаю.

О, проси долі для Вкраїни,

О, нехай встане із руїни.

Долю-щастя хай вітає,

В славі й волі хай сіяє,

Миколаю.

 

bottom of page